Our range of products include ume computerized embroidery machine, high speed computerized embroidery machine, computerized sequin embroidery machine, single head computerized embroidery machine, multi head computerized embroidery machine and computerized boring embroidery machine.
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Embroidery Area | 500x1200 mm (20X48 Inch) |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Net Weight | 200 Kg |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Brand | UME |
| Maximum Speed | 1000 Stitches per min |
| Used Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Net Weight | 200 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Brand | UME |
| Maximum Speed | 1000 Stitches per min |
| Embroidery Area | 500x800 mm (20x32 Inch) |
| Used Fabric | Crepe |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Net Weight | 200 Kg |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Maximum Speed | 1200 Stitches per min |
| Brand | UME |
| Frequency | 50 Hz |
| Embroidery Area | 500x1200 mm |
| Used Fabric | Woolen |
| Usage | Bags Embroidery |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Embroidery Area | 500X1200 mm |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Net Weight | 200 Kg |
| Brand | UME |
| Maximum Speed | 1000 Stitches per min |
| Used Fabric | Chiffon |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 15 Needles |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Double Head |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 350 Kg |
| Product Brand | UME |
| Phase Type | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Embroidery Area | 400x900 mm |
| Used Fabric | Polyester |
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | UME |
| Types Of Embroidery Machine | Boring Embroidery Machine |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Gross Weight | 210 Kg |
| Embroidery Area | 300x400 mm |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Net Weight | 150 Kg |
| LCD Touch Screen Size | 10 inch |
| Maximum Speed | 10000 Stitches per min |
| Used Fabric | Satin |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | UME |
| Types Of Embroidery Machine | Cording Embroidery Machine |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Embroidery Area | 500x800 mm |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Maximum Speed | 1200 Stitches per min |
| Dimensions | 711x660x1575 mm (LXWXH) |
| Net Weight | 200 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Frequency | 50 Hz |
| Used Fabric | Linen |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 12/16 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Fabrics |
| Warranty | 2 years |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 mm |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Iron |
| Warranty | 2 Years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | CAP EMBROIDERY |
| Voltage | 220 |
| Worktable Size | 14.4/8 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | FIBER BODY |
| Warranty | 2 YEARS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | COMPUTER EMBROIDEDRY |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 300/400 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | ALL TYPE OF FABRIC |
| Warranty | 2 YEARS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 9 |
| Types Of Embroidery Machine | COMPUTER EMBROIDERY |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 8/14.4 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 20/48+20/32 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Fabric |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Computerized Embroidery Machine |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 Inches |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Casting Iron |
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | BLOUSE EMBROIDERY |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 12/16 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | CASTING |
| Warranty | 2 YEARS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | COMPUTERIZED EMBROIDERY MACHINE |
| Voltage | 300 W |
| Worktable Size | 500/800 MM |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | ALL TYPE OF FABRIC |
| Warranty | 2 YEARS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 12/16 Inches |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 MM |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 300w |
| Worktable Size | 20/48 Inches |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Cast Iron |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/48+20/32 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Fabrics |
| Warranty | 2years |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 220w |
| Worktable Size | 12/16 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | all type of fabrics |
| Warranty | 2 years |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/32+20/48 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Fabrics. |
| Warranty | 2years |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 12/16 Inches |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Cast Iron |
| Warranty | 2 years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | 6G Embroidery |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 14.4/8 Inches |
| No. Of Heads | Single Head |
| Number Of Needles | 9 |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber Body |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 300w |
| Worktable Size | 20/48 Inches |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | 6g Logo Embroidery |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 MM |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | COMPUTERIZED EMBROIDERY |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800(20/32) |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
Rukmal Reddy (Partner)
Sri Venkateswara Services
3rd Floor, H.No.1-7-324, Flat No. 303, Panchasheela Towers, Park Lane
Secunderabad - 500094, Hyderabad, Telangana, India