Pioneers in the industry, we offer cutting master blouse laser cutting machine, cutting master fabric laser cutting machine, cutting master fashion design software, automatic laser cutting machine and cutting master fabric laser cutting software from India.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Max Cutting Speed | 50 m/min |
| Material | MS |
| Capacity | 50/min |
| Usage/Application | Industrial |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Max Fabric Width | 1300/900 mm |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Cooling Type | Air cooled |
| Max Fabric Width | 133/900 mm |
| Max Cutting Speed | 20 m/min |
| cutting capacity | 6 Layers |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 89000 / Piece Get Latest Price
| Device Compatibility | Desktop Only |
| License Duration | Lifetime |
| Supported Platforms | Windows |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Coolant Motor | Air cooled |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric width | 133/900 mm |
An Automatic Tailoring Cutting Machine is a sophisticated piece of equipment designed to streamline the fabric cutting process in garment manufacturing. These machines utilize advanced technologies such as CNC (Computer Numerical Control), oscillating knives, and laser systems to achieve high-speed, precise, and efficient cutting of multiple fabric layers simultaneously.
₹ 69000 / Piece Get Latest Price
| Object To Be Printed | Fabric |
| Usage/Application | blouse printing |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Cutting Master |
Rukmal Reddy (Partner)
Sri Venkateswara Services
3rd Floor, H.No.1-7-324, Flat No. 303, Panchasheela Towers, Park Lane
Secunderabad - 500094, Hyderabad, Telangana, India