Leading Wholesale Trader of ume single head embroidery machine, single head saree embroidery machine, touch screen single head embroidery machine, single head embroidery machine, computerized embroidery machine and ume brother single head embroidery machine from Secunderabad.
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Net Weight | 150 Kg |
| Maximum Speed | 1000 Stitches Per Min |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Embroidery Area | 300x400 mm |
| Gross Weight | 210 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Frequency | 50 Hz |
| Used Fabric | Organza |
| Brand | UME |
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Maximum Speed | 1000 Stitches Per Min |
| Embroidery Area | 500X800 mm |
| Gross Weight | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Net Weight | 200 Kg |
| Brand | UME |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Saree Embroidery |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Maximum Speed | 1200 Stitches Per Min |
| Embroidery Area | 500x1200 mm |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Brand | UME |
| Net Weight | 200 Kg |
| Frequency | 50 Hz |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Used Fabric | Velvet |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Embroidery Area | 500x1200 mm (20x48 Inch) |
| Net Weight | 45 Kg |
| Maximum Speed | 1200 Stitches Per Min |
| Gross Weight | 74 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Dimensions | 711x660x1575 mm (LXWXH) |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | UME |
| Model No | FW1201 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Net Weight | 200 Kg |
| Brand | UME |
| Maximum Speed | 1000 Stitches Per Min |
| Embroidery Area | 500x800 mm (20x32 Inch) |
| Model No | EW1201 |
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Gross Weight | 210 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Net Weight | 150 Kg |
| Brand | UME |
| Maximum Speed | 1000 Stitches Per Min |
| Embroidery Area | 300x400mm (12X16 Inch) |
| Model No | BC1201 |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 14.4/8 Inches |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Cast Iron |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Embroidery Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 14.4/8 Inch |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber |
| Warranty | 2 Years |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidry Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 8/14.4 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber Body |
| Warranty | 2 YEARS |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 12/16 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Fabrics |
| Warranty | 2 years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 220v |
| Worktable Size | 20/48+20/32 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All type of Fabrics |
| Warranty | 2years1 |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/32 |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Fabrics |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Embroidery Machine |
| Voltage | 220w |
| Worktable Size | 12/16 Inch |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Iron |
| Warranty | 2 years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Blouse Embroidery |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 MM |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Casting |
| Warranty | 2 Years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/32 Inch |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Cast Iron |
| Warranty | 2years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 14.4/8 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber Body |
| Warranty | 2 Years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/48 Inch |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber |
| Warranty | 2years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Maggam Work Embroidery |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 MM |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | ALL TYPE OF MATERIAL |
| Warranty | 2 YEARS |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/48 |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Materials |
| Warranty | 2years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Logo embroidery |
| Voltage | 220w |
| Worktable Size | 14.4/8 Inch |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Iron |
| Warranty | 2 Years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Logo Embroidery |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 mm |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Casting iron |
| Warranty | 2 Years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 14.4/8 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber |
| Warranty | 2 Years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 mm |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Iron |
| Warranty | 2 Years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Embroidery Area | 350x200 mm |
| Net Weight | 45 Kg |
| Maximum Speed | 1200 Stitches Per Min |
| Gross Weight | 74 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Needles | 8 |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Brand | UME |
| Used Fabric | Muslin |
| Dimensions | 711x660x1575 mm (LXWXH) |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Model No | BF800 |
| Embroidery Area | 350x200mm (14X8 Inch) |
| Net Weight | 45 Kg |
| Maximum Speed | 1200 Stitches Per Min |
| Gross Weight | 74 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Needles | 8 |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Brand | UME |
| Dimensions | 711x660x1575 mm (LXWXH) |
| Used Fabric | Fleece |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Net Weight | 200 Kg |
| Brand | UME |
| Maximum Speed | 1000 Stitches Per Min |
| Embroidery Area | 350x200 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Used Fabric | Georgette |
| Needles | 8 |
| Dimensions | 711x660x1575 mm (LXWXH) |
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 12/16 |
| No. Of Heads | Single Head |
| Number Of Needles | 12 |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All type of fabrics |
| Warranty | 2 years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/800 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Casting Iron |
| Warranty | 2 Years |
Minimum order quantity: 1 Piece
Features:
Rukmal Reddy (Partner)
Sri Venkateswara Services
3rd Floor, H.No.1-7-324, Flat No. 303, Panchasheela Towers, Park Lane
Secunderabad - 500094, Hyderabad, Telangana, India