Wholesale Trader of a wide range of products which include double head embroidery machine, ume double head embroidery machine, touch screen double head embroidery machine and ume zari work embroidery machine.
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 15 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Double Head |
| Weight | 350 Kg |
| Max Sewing Speed | 1200 spm |
| Brand | UME |
| Frequency | 50 Hz |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Embroidery Area | 400x900 mm (16X36 Inch) |
| Model No | BC1502 |
| Used Fabric | Cotton |
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Double Head |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 350 Kg |
| Max Sewing Speed | 1200 RPM |
| Phase Type | Single |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Brand | UME |
| Embroidery Area | 400x900 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Used Fabric | Denim |
| Number Of Needles | 1 |
| No of Needles | 15 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 15 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Double Head |
| Material | Mild Steel |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Brand | UME |
| Embroidery Area | 400x900 mm (16X36 Inch) |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | Single |
| Fabric | Rayon |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 15 |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Double Head |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 350 Kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Embroidery Area | 400x900 mm |
| Product Brand | UME |
| Used Fabric | Silk |
| Phase Type | Single |
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 12/16 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Fabrics |
| Warranty | 2 years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/32+20/48 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of Fabrics |
| Warranty | 2years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
Rukmal Reddy (Partner)
Sri Venkateswara Services
3rd Floor, H.No.1-7-324, Flat No. 303, Panchasheela Towers, Park Lane
Secunderabad - 500094, Hyderabad, Telangana, India