Leading Wholesale Trader of flat caps embroidery machine, garments embroidery machine, beads embroidery machine, computerized embroidery machine, single head embroidery machine and ume cap embroidery machine from Secunderabad.
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Net Weight | 200 Kg |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Embroidery Area | 500x800 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Maximum Speed | 1200 Stitches Per Min |
| Brand | UME |
| Usage | Caps Embroidery |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Brand | UME |
| Embroidery Area | 1200x500 mm |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Net Weight | 200 Kg |
| Gross Weight | 250 Kg |
| Maximum Speed | 1000 Stitches Per Min |
| Usage | Garments Embroidery |
| Machine Dimensions | 711x660x1575 mm (LXWXH) |
Our company has gained name and fame in presenting Garments Embroidery Machine.
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Beads Embroidery Machine |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Net Weight | 150 Kg |
| Gross Weight | 210 Kg |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Embroidery Area | 400x300 mm |
| Maximum Speed | 1000 Stitches Per Min |
| Brand | UME |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Embroidery Machine |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 14.4/8 INCHES |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber Body |
| Warranty | 2 Year |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Computerized Embroidery Machine |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/32+2048 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All type of Fabrics |
| Warranty | 2years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Embroidery Machine |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20X32 Inch |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Types of Fabrics |
| Warranty | 2 years |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| Voltage | 220 V |
| Worktable Size | 300/400 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Iron |
| Warranty | 2 Years |
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 300/400 MM |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/32+20/48 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 8/14.4 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber Body |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | BLOUSE EMBROIDER |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 300/400 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head |
| Voltage | 220w |
| Worktable Size | 20X38 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All type of material |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Cap Embroidery |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 8/14.4 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber Body |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | CAP EMBROIDERY |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 8/14.4 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Fiber |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Computerized Embrodery Machine |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 20/32 and 20/48 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Casting |
| Warranty | 2 Year |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head Embroidery Machine |
| Voltage | 220v |
| Worktable Size | 12/16 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | All Type of fabrics. |
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Zari Work Emberoidery Machie |
| Voltage | 220W |
| Worktable Size | 14.4/8 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | FIBER BODY |
| Warranty | 2 YEARS |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our company has gained name and fame in presenting Automatic Single Head Embroidery Machine.
Features:
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Number of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| Voltage | 300w |
| Worktable Size | 500/800 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | CAST IRON |
| Warranty | 2 Years |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Needles | 12 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Blouse Embroidedry |
| Voltage | 300W |
| Worktable Size | 500/1200 |
| No. Of Heads | Single Head |
| ISI Certified | Yes |
| Material | Casting |
| Warranty | 2 Years |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Material | Mild Steel |
| Needles | 8 |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Net Weight | 45 Kg |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| Embroidery Area | 350x200 mm |
| Gross Weight | 74 Kg |
| Maximum Speed | 1200 Stitches Per Min |
| Dimensions | 711x660x1575 mm (LXWXH) |
| Brand | UME |
| Usage | Blouse Embroidery |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| Voltage | 200 V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Needles | 8 |
| Net Weight | 45 kg |
| Gross Weight | 74 Kg |
| Embroidery Area | 500x1200 mm |
| Maximum Speed | 1200 Stitches Per Min |
| Memory Capacity | 20 Million Stitches |
| LCD Touch Screen Size | 10 Inch |
| Brand | UME |
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Single Head computrised Embrodiery Machine |
| Voltage | 220V |
| Worktable Size | 500/800inches |
| No. Of Heads | Single Head |
Rukmal Reddy (Partner)
Sri Venkateswara Services
3rd Floor, H.No.1-7-324, Flat No. 303, Panchasheela Towers, Park Lane
Secunderabad - 500094, Hyderabad, Telangana, India